V České republice se podle kvalifikovaných odhadů prodá ročně přibližně 700 tisíc ojetých vozidel, z toho necelá polovina v autobazarech. Druhou polovinu si potom občané zobchodují přímo mezi sebou, tedy bez prostředníka v podobě autobazaru. Má to své nesporné výhody, ale také mnohá úskalí. Přes autobazar prodáte auto rychle, na inzerát zase většinou za vyšší cenu. Jakou formu prodeje tedy zvolit? 

Kdo na prodej svého vozu nijak nespěchá a je ochoten absolvovat několik schůzek a zkušebních jízd s potencionálními zájemci, ten asi zvolí prodej napřímo. Musí ale počítat s tím, že se prodeji bude muset skutečně věnovat. Předně je nutné inzerovaný vůz kvalitně vyfotografovat. Není potřeba dělat žádné umělecké fotky, ale z fotografií musí být zřejmé, jak vůz v reálu vypadá, včetně případných poškození. 

Je potřeba také dbát na kvalitní popis vozu, bez formulací typu „voňavka“ nebo „top stav“. V inzerátu proto pravdivě popište, v jaké kondici se vůz nachází. Snížíte tak riziko, že potencionální zájemce odmítne vůz se slovy: „…no, ale tohle jste v inzerátu nepsal…“. Zkuste k vozidlu doložit všechny relevantní dokumenty, které popisují jeho servisní historii. Tedy například faktury ze servisu, záznamy z STK, případně pravdivě vyplněnou servisní knížku. Naprosto ideální je, když novému majitele dáte k vozidlu CarTrax DataList. Nový majitel tak hned uvidí, v jakém technickém stavu se auto nachází. Zkušenosti ukazují, že s CarTrax DataListem se automobil prodá mnohem rychleji a velmi často i za podstatně vyšší cenu. CarTrax DataList můžete objednat ZDE

Připravte se na to, že budete muset absolvovat několik, možná i desítek, telefonátů, schůzek a zkušebních jízd. Sebere vám to ale dost času a někdy i nervů. Na druhou stranu, při přímém prodeji můžete za vůz dostat vyšší cenu, protože odpadá provize, kterou si za výkup účtuje autobazar. 

Cena je ale asi jediná nevýhoda prodeje v autobazaru. Za auto, které má pro koncového zákazníka cenu například 200 tisíc korun, vám totiž autobazar 200 tisíc rozhodně nedá. Na druhou stranu vám domluvenou částku vyplatí většinou ihned. Při prodeji auta v autobazaru totiž většinou nestrávíte déle než několik desítek minut. Technik auto prověří, zkontroluje jeho technický stav, udělá zkušební jízdu a nabídne cenu. První nabídnutá cena většinou vždy dává ještě nějaký prostor pro vyjednávání, nicméně u aut, která se dobře prodávají, žádné velké rozdíly nečekejte. 

Počítejte s tím, že autobazar na výkupu vašeho auta vydělá, ale to je v pořádku. Tak autobazary fungují. Jde jen o to, zda budete preferovat rychlost vyplacených peněz a bezstarostnou administrativu, nebo vyšší částku, ale více starostí. Prostě vše má svá pro a proti, a žádná forma prodeje tak není vyloženě špatná.

Jestli ale chcete prodat svoje auto sami, zvažte, jestli k němu nenabídnout i DataList CarTrax. Zkušenosti prodávajících totiž říkají, že s DataListem se vozidlo prodá mnohem rychleji a často i za vyšší cenu.

Text: David Žídek; Foto: Pixabay